Credo in Deum

Wierzę w Boga

Anioły w kulturze

aniołMieszkając w kraju, dla którego duchowość jest tak ważna jak Polska, od maleńkości przez bajki, mity i legendy czujemy styczność z przeróżnego typu postaciami legendarnymi, duchowymi i baśniowymi. Część z nich wielbiona jest formalnie jak np. święci, inne pokazywane są jako dobre stworzenia, jakie bacznie czuwają nad człowieczym żywotem oraz częstokroć ochraniają nas od tragedii lub groźnych spraw. Do takich postaci moglibyśmy formalnie zaklasyfikować także anioły. Anioły i ich obraz w tradycji jest wysoce urozmaicony. Nierzadko ukazywane są jako maleńkie dzieci ze skrzydełkami lub też rośli acz łagodni mężczyźni, mocno zbudowani trzymający miecz lub podobną broń białą. Religia katolicka podzieliła anioły na liczne grupy w zależności od ich miejsca w hierarchii m.in. archanioły, które stanowią najdoskonalszą klasę, później cherubini i serafini (tu przeczytasz o nich więcej: http://angel.hcore.pl/blog/chory-anielskie/).

W butikach z dewocjonaliami możemy znaleźć sporo dzieł, jakie objawiają te tajemnicze postaci, jakie znamy z Biblii, historii jak również publikacji religijnych. Znajdziemy przeto rysunki z wizerunkami świętych oraz aniołków, wisiorki, statuetki pulchnych cherubinków bądź także inne produkty, jakie ujawniają nam takie istoty. To co dopasujemy, zależy od naszych osobistych upodobań, jak również perspektyw finansowych.

Nadzwyczaj rozpowszechnione są zwykle obrazy malowane na płótnie. Przydzielają one wyrazu oraz energii wnętrzom, w których wiszą. Obok nich dosyć często napotykane są figurki aniołów nawiązujące do dawnej tradycji przedstawiania postaci znaczących w solidnym materiale w formie statuetki.